பல ஆயிரம் கோடி கடன்…அடானி கம்பெனிகளில் சில திவாலாகக் கூடும் ….எக்ஸ்பர்ட் கமிட்டி முழு அறிக்கை….!!!

……………………………………

கீழே – கமிட்டி கொடுத்துள்ள புள்ளி விவரங்கள் ….. பெரிதுபண்ணி பார்க்கவும் …..

அதானியின் நிதி தொடர்பான பல்வேறு தரவுகளை ஆய்வு செய்துள்ள கிரெடிட்சைட்ஸ் என்கிற உலக அளவிலான
கடன் – முதலீடு- குறித்த நிதி ஆராய்ச்சி நிறுவனம் –

ஒரு மிகத்தீவிரமான எச்சரிக்கையை வெளியிட்டிருக்கிறது.

அம்பானியின் ரிலையன்ஸ் நிறுவனத்துடன் போட்டி போட முயலும் அதானி குழுமத்தின் அதிகப்படியான கடன்சுமை,
வணிக விரிவாக்கம், தொடர்பில்லாத வணிகங்களில்
நுழைவது போன்றவை குறித்து அபாய எச்சரிக்கை
விடுக்கிறது இந்த ஆய்வறிக்கை.

பிட்ச் குழுமத்தின் பிரிவான கிரெடிட்சைஸ் நிறுவனம் வெளியிட்டிருக்கும் அறிக்கை பல அபாயங்களை எடுத்துரைப்பதாக உள்ளது.

அதானியின் நிதி தொடர்பான பல்வேறு தரவுகளை ஆய்வு செய்துள்ள கிரெடிட்சைட்ஸ் என்ற நிறுவனம் குறிப்பிடுவது என்னவென்றால், அதானி குழுமத்தின் மிகப்பெரிய கடன்-நிதி பெற்று விரிவாக்கம் செய்யும் நடவடிக்கைகள் மிக எச்சரிக்கையுடன் கவனிக்கத்தக்கது என்று தெரிவிக்கப்பட்டுள்ளது.

“பொதுவாக, இந்தக் குழுமமானது ஏற்கனவே இருக்கும் மற்றும் புதிய தொழில்களில் மிகத் தீவிர முதலீடுகளை மேற்கொள்கிறது, அதிகப்படியான முதலீட்டுத் தொகையை கடன் பெற்றே செய்கிறது,

இதன் விளைவாக அதிகப்படியான அந்நியச் செலாவணி
மற்றும் கடனைத் திரும்பச் செலுத்தும் விகிதங்களில் சிக்கல் எழலாம்.

இது ஒட்டுமொத்தக் குழுமத்தின் செயல்பாடுகள் மீதான கவலையை ஏற்படுத்துவதை புரிந்துகொள்ள முடியும்.
இதில் மிக மோசமானது என்னவென்றால், அதிகப்படியான கடன்பெற்று வளர்ச்சித் திட்டங்களை செயல்படுத்தும்போது,
அது ஒரு மிகப்பெரிய கடன் பொறியில் சிக்கிக் கொள்ளும் அபாயம் நேரிடலாம்,

இதனால் ஒன்று அல்லது அதற்கு மேற்பட்ட குழுமங்கள்
கடனைத் திரும்ப செலுத்தமுடியாத நிலையை அடையலாம்” என்று தெளிவுபடுத்துகிறது.

அதானி குழுமம், வங்கிகளிலிடமிருந்து பல கோடி ரூபாய் கடன் மூலமே வணிகத்தில் ஈடுபடுகிறது.

பல தொழில்களின் விரிவாக்கத்துக்கு தனது சொந்தப் பணத்தைப் பயன்படுத்தாமல், வங்கிகளிடம் அளவில்லாத தொகையைக் கடனாகப் பெற்றுத்தான் முதலீடு செய்கிறது.

தொடர்பில்லாத பல வணிகங்களில் ஈடுபடுவதால், பல ஆயிரம் கோடி வங்கிக் கடனை திரும்பி செலுத்த முடியாமல் அதானி குழுமம் மாட்டிக் கொள்ளக் கூடும் என்றும் அந்த அறிக்கை எச்சரித்துள்ளது.

இந்த அறிக்கையில் தெரிவிக்கப்பட்டிருக்கும் தகவல்கள் அதானி குழுமத்துக்குக் கவலையை ஏற்படுத்தியிருக்கிறதோ
இல்லையோ, ஆனால், சந்தை ஆய்வாளர்கள் மற்றும் பங்குச் சந்தை முதலீட்டாளர்களை மிகப்பெரிய கவலைக்கு
உள்ளாக்கி இருக்கிறது.

இது குறித்த சில புள்ளி விவரங்கள் கட்டுரையின்
துவக்கத்தில் தரப்பட்டுள்ளன.

Credit research firm CreditSights -ன்
விரிவான, மிகத்தெளிவான அறிக்கை ஆங்கிலத்தில் கீழே தரப்பட்டுள்ளது….

வாசக நண்பர்கள், முடிந்தால், கீழே தரப்பட்டுள்ள முழு அறிக்கையையும் படிக்கவும்….

திகிலூட்டுகிறது….!!!
இந்த குடும்பத்திலிருந்தே –
பல விஜய் மால்யாக்கள் உருவாகி விட்டனர்
என்று தோன்றுகிறது …

……………………….

Mumbai: Credit research firm CreditSights
has red-flagged the Adani Group’s over-leveraged expansion bid vis-a-vis the Reliance conglomerate.

In a research note –

the credit research firm raises the worst-case scenario possibility of the group’s “overly-ambitious debt-funded growth plans” eventually spiralling into a massive
debt trap, and possibly culminating in a distressed situation or default of one or more group companies.

The report puts the spotlight on several weighty financial concerns that besiege the Adani Group and have worried market analysts and shareholders across the board.

The credit report has drawn up a number of credit concerns ranging from the group’s overly-leveraged aggressive expansion to forays into new or unrelated businesses, environmental, social and governance (ESG) risks, risks emanating from competing with the likes of Reliance Industries and, last but not least, limited evidence of equity capital injections by Gautam Adani and his family.

After the Reliance and Tata groups, the Adani Group is the third largest conglomerate in India based on a total market capitalisation of over $200 billion, as of August, 2022. Founded in 1988 as a commodity trading business by businessman Gautam Adani, the Group has expanded rapidly across key industry verticals such as energy, utilities and transportation. The Group has six established listed entities, namely Adani Enterprises (AEL), Adani Green Energy (AGEL), Adani Ports and Special Economic Zone (APSEZ), Adani Power, Adani Total Gas and Adani Transmission.

While marking out that CreditSights remains “cautiously watchful” of the Adani Group’s largely debt-funded expansion appetite, the report states:

“In general, the group has been investing aggressively across both existing and new businesses, predominantly funded with debt, resulting in elevated leverage and solvency ratios. This has understandably caused concerns about the group as a whole, and what implications it could have on the group companies that are bond issuers.


In the worst-case scenario, overly ambitious debt-funded growth plans could eventually spiral into a massive debt trap, and possibly culminate into a distressed situation or default of one or more group companies.”


It goes on to add that the rapid expansion has largely been fuelled by debt funding which has caused “the leverage (gross or net debt/EBITDA) of several Group companies and hence, of the overall consolidated group, to soar in the past few years.” EBITDA stands for Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortisation

“Excessive debt and overleveraging by the Group,” the report states, “could have a cascading negative effect on the credit quality of the bond issuing entities within the group and heightens contagion risk in case any entity falls into distress.”

Below, each one of the concerns red-flagged by CreditSights is taken up in greater detail.

Foray into new businesses and forceful expansion of existing businesses

The report states the group has been expanding in virtually all of its businesses and has been rapidly expanding operations in its existing businesses, as is the case with Adani Green which is aiming to grow its operational renewable capacity almost five-fold by FY25.


The group is also planning on venturing into sectors where it has no prior experience or expertise, which includes domains like copper refining, petrochemicals, data centres and most recently, telecom and aluminium production. CreditSights also points out that the Adani Group became the second largest cement maker “virtually overnight” by acquiring Holcim’s controlling stake in Ambuja Cement and ACC Limited for $10.5 billion.

A majority of the businesses running under the aegis of the Adani Group are capital intensive and require large investments and constant funding in the initial years, as well as in the following years, considering that these projects have long gestation periods.


Most of the projects/ventures are mostly funded by borrowings (typically in the ratio of 3:1 debt/equity). In India, typical borrowing costs for infrastructure projects are as high as 9-11% per annum (depending on domestic benchmark rates), which adds a large interest burden on the entities.


Further, considering the businesses do not make profits in the initial few years, they typically don’t have the ability to repay the debt immediately and rely on rolling over/refinancing the obligations in the initial few years, which is, in turn, dependent on maintaining solid banking relationships and on strong capital market conditions.

The report, after citing the challenging conditions in the Indian ecosystem, goes on to warn:

“Despite elevated leverage levels and poor interest cover (due to past expansion and the capital-intensive nature of the projects, funded largely with debt), virtually all Adani Group companies have large expansion plans on the horizon too, having adopted aggressive growth targets; which is not a financially prudent strategy.”

Spotlight on Adani Enterprises Limited

Given that Adani Enterprises Limited is the primary incubator for new and developing businesses, AEL incurs the highest capital expenditure (CapEx) cost among group companies.
In the last five years, the company has invested heavily in new growth sectors that include airports, cement, copper refining, data centres, green hydrogen, petrochemical refining, roads and solar cell manufacturing. Looking ahead, it plans to foray into the enterprise data in telecom and has massive plans to grow its green hydrogen and airport businesses.

“These ventures are also extremely capital intensive (as seen from the table above), which would likely increase the need for additional debt incurrence to fund the CapEx needs and thus leading to sustained high leverage for the group,” the report explains.

Limited evidence of equity capital injections


Equity infusions by the key promoter, Gautam Adani and his family, are not common in the Adani Group.


Generally, the Adani family injects equity mainly into its newer businesses (which are all housed under AEL). Once they are more sustainable, they are hived off to run independently, mostly by listing them on the stock exchange. Thereafter, the businesses are largely reliant on bank loans, internal accruals (i.e. operating cash flows) and debt capital market funding.


The report mentions the astronomical rise of Gautam Adani’s wealth and his recent feat of displacing Bill Gates to occupy the position of the fourth-richest man in the world.


However, it cuts a sour note for Gautam Adani by adding, –

“this is paper wealth, and largely tied to the value of his holdings in the Adani Group’s stocks, which have risen significantly in recent years.
It is difficult to gauge the family’s ability
to inject their own funds in a scenario where
any of the Group companies require equity injections by the promoter.”


The report also mentions governance risks: “Since the 6 listed Group companies are separate legal entities, the provision of inter-company loans by a performing company to its stressed sister entity would be a related-party transaction and raise corporate governance issues.”

Vying with Reliance Industries

CreditSights highlights the rivalry brewing between the two marquee Indian conglomerates. While Adani Green Energy Limited entered the renewable energy business in 2015, RIL also announced its foray into the sector in 2021. Conversely, Reliance was a new entrant in the telecom market in 2015 whereas Adani followed into the telecom business by successfully bidding for spectrum in India’s recently-held 5G auctions.

Mukesh Ambani, chairman and managing director of Reliance Industries, gestures as he answers a question during a media interaction in New Delhi, India, June 15, 2017. Photo: Reuters/Adnan Abid

While the Adani group had clarified that it is not eyeing the commercial consumer telecom business, the report accounts for the fact that the possibility of the Adani Group taking a leap into the telecom sector cannot be ruled out.

“As the two mega conglomerates in the Indian corporate sector compete for market share in a few new economy businesses (e.g., renewable power, telecom), it could lead to some imprudent financial decisions from both sides, such as higher CapEx spends, aggressive bidding, and over-leveraging.

On the whole, RIL has been on a de-leveraging trend over the past few years and boasts robust credit metrics (gross and net leverage at 2.6x and 2.2x as of end-FY22) and interest cover (7.8x at FY22).

On the other hand, as highlighted above, Adani has elevated leverage and poor interest cover and cash outflows across virtually all its entities, and is at greater financial risk.”

Governance risks

Some foreign investors in Adani Group stocks also include certain opaque funds, such as Albula Investment Fund, Cresta Fund and APMS Investment Fund, all of which are registered at the same address in Port Louis, Mauritius.

The majority of these funds’ assets under management (AUM) is in Adani Group stock and there is little clarity regarding the ultimate, beneficial owner of these funds. Though there was news last year regarding the stock regulator, the Securities and Exchange Board of India (SEBI) investigation for alleged stock price manipulation, SEBI has since cleared the Adani Group companies of any potential irregularities.

A shareholding structure dominated by the Promoter Group and foreign portfolio investors, some of which are quite opaque, along with minimal equity research coverage by sell-side banks (whether local or foreign), is quite unusual for such large-cap stocks.

.
………………………………………..

About vimarisanam - kavirimainthan

விமரிசனத்தில் வெளிவரும் ஒவ்வொரு இடுகையையும், உடனடியாக மின்னஞ்சல் மூலம் பெற மேலே உள்ள அதற்குரிய follow விமரிசனம் -காவிரிமைந்தன் widget -ஐ க்ளிக் செய்யுங்கள்...
This entry was posted in அரசியல் and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to பல ஆயிரம் கோடி கடன்…அடானி கம்பெனிகளில் சில திவாலாகக் கூடும் ….எக்ஸ்பர்ட் கமிட்டி முழு அறிக்கை….!!!

 1. vimarisanam - kavirimainthan சொல்கிறார்:

 2. vimarisanam - kavirimainthan சொல்கிறார்:

  சீரியசாகவே இருந்தால் எப்படி…..?
  இடுக்கண் வருங்கால் ….? நகுக – என்கிறார் அண்ணன் சீமான்…!!!

  ———————————————————————-

  • vimarisanam - kavirimainthan சொல்கிறார்:

   • புதியவன் சொல்கிறார்:

    ரிமோட்டை எப்படி உபயோகிப்பது என்று சொல்லித் தரவில்லை. நல்ல நேரமோ போய்விடும். வேற என்னதான் செய்வாரு?

    சீமான் சொல்வது சரியல்ல. எந்த பொம்மை துண்டுச் சீட்டைப் பார்த்துப் படிக்கும்? (அதுவும் தப்பும் தவறுமா?)

   • புதியவன் சொல்கிறார்:

    கா.மை சார்…. போதைப் பொருட்களில் டாஸ்மாக்கில் விற்பனை செய்பவை வருமா வராதா? ஸ்டாலின், போதைப் பொருட்களை உபயோகிக்கக்கூடாது என்று சொல்லிக்கிட்டே இருக்கிறார். ஆனால் திமுக அரசாங்கம், அவங்க சாராய ஆலைகளிலிருந்து சரக்குகளை வாங்கி பொதுமக்களுக்கு விற்குது. (உடனே மத்தவைகளையும் தயாரிக்கும் தொழிற்சாலைகளை திமுக கட்சித்தலைவர்கள் நிறுவினால், அவற்றையும் டாஸ்மாக் மூலம் விற்குமா என்றெல்லாம் குறுக்குக் கேள்வி கேட்காமல் பதில் தேவை)

பின்னூட்டங்கள் மூடப்பட்டுள்ளது.