கலைஞரின் காப்பீடு – ஒரு மதிப்பீடு !

கலைஞரின் காப்பீடு – ஒரு மதிப்பீடு !

vimarisanam draft

முதலில் -கலைஞரின் காப்பீட்டுத் திட்டத்தைப் பற்றி வெளிவந்துள்ள
சில செய்திகள் (செய்திகள் மட்டுமே !) –

குறிக்கோள் – காலம் (ன்) வீசும் கயிற்றைத் தடுப்பது

51 வகை நோய்களுக்கு இலவச சிகிச்சை அளிப்பது

துணைக்குறிக்கோள் – ஏழையின் சிரிப்பில் இறைவனைக் காண்பது

பயன்பெற்றோர் – இந்த நிதியாண்டில் இது வரை
(4/09 முதல் 21/10/09 வரை)

5817 பேர்

அவர்களுக்காக (சம்பந்தப்பட்ட காப்பீட்டு நிறுவனத்தால் ) இதுவரை

செலவிடப்பட்ட தொகை – 23 கோடியே 21 இலட்சம் ரூபாய்.

இப்போது நமது சிந்தனை –

இந்த நிதியாண்டில் மீதியுள்ள 5 1/2 மாதங்களில் இதே விகிதத்தின்படி

பார்த்தால் மேலும் சுமார் 5000 பேர் பயன்பெறக்கூடும். அவர்களுக்காக

சுமார் 20 கோடி வரை செலவழியக்கூடும்.

ஆக மொத்தம் 43 அல்லது 50 கோடி வரை இந்த நிதியாண்டில்

இந்த ஸ்டார் இன்சூரன்ஸ் என்கிற தனியார் நிறுவனம்

இந்த்த் திட்டத்திற்காக செலவழிக்கப்போகிறது.
அதே சமயம் அரசாங்கம் இந்த திட்டத்தை மேற்கொள்வதற்காக

இந்த நிறுவனத்திற்கு கொடுக்கின்ற தொகை எவ்வளவு தெரியுமா ?

550 கோடி ரூபாய் !

ஆக இந்த கலஞரின் காப்பீட்டுத் திட்டத்தால் சம்பந்தப்பட்ட

தனியார் காப்பீட்டு
நிறுவனத்திற்கு கிடைக்கப்போகும் லாபம் சுமார

500 கோடி ரூபாய் – இந்த நிதி ஆண்டில் மட்டும் !

இதற்கு மேல் யோசிக்கவோ – இந்த திட்டம் தோன்றக் காரணமானவர்கள் யார்,
இந்த தனியார் நிறுவனத்திற்கும் அரசாங்கத்திற்கும் தொடர்பு ஏற்பட உதவியவர்கள், இந்த திட்டம் சம்பந்தமாக அரசுக்கும் தனியார் நிறுவனத்திற்கும் ஒப்பந்தம் ஏற்பட உதவியவர்கள் யார் யார், இதில் கட்சிக்காரர்கள் யார் யார், அரசு அதிகாரிகள் யார் யார் என்பது போன்ற விவரங்களை தேட என்னால் முடியாது !

நான் கோடு தான் போட்டிருக்கிறேன் –
ரோடு போட சக்தி உள்ளவர்கள் முன் வரட்டும் !

வாழ்க ஜனநாயகம் !

About vimarisanam - kavirimainthan

விமரிசனத்தில் வெளிவரும் ஒவ்வொரு இடுகையையும், உடனடியாக மின்னஞ்சல் மூலம் பெற மேலே உள்ள அதற்குரிய follow விமரிசனம் -காவிரிமைந்தன் widget -ஐ க்ளிக் செய்யுங்கள்...
This entry was posted in கருணாநிதி, Uncategorized and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to கலைஞரின் காப்பீடு – ஒரு மதிப்பீடு !

 1. vedaprakash சொல்கிறார்:

  இந்த தனியார் நிறுவனத்திற்கும் அரசாங்கத்திற்கும் தொடர்பு ஏற்பட உதவியவர்கள், இந்த திட்டம் சம்பந்தமாக அரசுக்கும் தனியார் நிறுவனத்திற்கும் ஒப்பந்தம் ஏற்பட உதவியவர்கள் யார் யார், இதில் கட்சிக்காரர்கள் யார் யார், அரசு அதிகாரிகள் யார் யார் என்பது போன்ற விவரங்களை தேட என்னால் முடியாது !

  கவலைப் படாதீர், நண்பரே, இதோ அந்த பட்டியல்:

  இவர்கள் யார், கருணாநிதிக்கு எந்த தொடர்பு என்பதை சொல்லுங்கள்:

  Mr. Syed Mohamed Salahuddin – Chairman – Emeritus. Managing Director of ETA ASCON and ETA STAR group of Companies in Dubai, U.A.E.

  He has bagged Pravasi Bharatiya Samman Award for 2006-07 of Government of India from Dr.A.P.J.Abdul kalam, Former President of India.

  Mr. Essa Abdullah Al Ghurair hails from the prominent Al Ghurair family in the U.A.E.The family has been ranked as one of the world’s richest by Forbes magazine. .

  India
  A few enterprising industrialists, industry experts and business houses in India.

  BOARD OF DIRECTORS
  Mr. V. Jagannathan, Chairman and Managing Director.He is a doyen of the Insurance industry with over 40 years of experience in Insurance. He has held various positions of authority, including that of CMD of one of India’s largest Public Sector insurance companies.

  Mr. Essa Abdullah Al Ghurair was educated in San Diego, USA. The Al Ghurair family has business interests in Banking, Food & Beverages and Real estates.

  Dr. M. Y. Khan is a Science graduate from the University of Kashmir and a Doctorate in Business Management (PhD) from Burkes University in UK. Dr. Khan is currently the Chairman of the Banking and Advisory council of YES Bank Ltd., after a stint as the Chairman of J&K Bank. He is also a Director on the Board of Bharat Hotels and an Advisor for Berenson & Company, New York. Prior to J&K Bank, Dr. Khan was the Managing Director of J&K Agro Industries Development Corporation and Managing Director of J&K Tourism Development Corporation for five years.

  Dr. Khan was nominated as member of the Chattisgarh Economic Advisory Council – Government of India. He is also a Member of the Banking and Financial Institutions Committee of FICCI and Member of the Managing Committee of Indian Banking Association , Mumbai.

  Dr. Khan has recieved several prestigious awards notably “Udyog Rattan”, “Pride of India & IMM” for excellence as top professional manager, “Excellence Award” by Institute of Economic Studies and “Star Achievers Award” among several others.

  Mr. D. R. Kaarthikeyan started his career as a lawyer and later entered the IPS. He held various prestigious positions, including Director of Police Academy – Mysore, Chief of Intelligence, Security, Karnataka State, Director General of Central Reserve Police, Director of the CBI and Director General of the National Human Rights Commission.

  He is currently a visiting professor in many prestigious institutions. Recognising his meritorious services, Government of India awarded him the Police Medal and the President’s Medal for Distinguished Services.

  He was the Chief of Special Task Force instituted by Government of India in the Rajiv Gandhi assassination case. He has also authored a bestseller, ‘Triumph of Truth – Rajiv Gandhi Assassination’.

  Mr. V.P. Nagarajan is the Executive Director of ETA ASCON and ETA STAR group of Companies headquartered in Dubai, UAE. He is a Chartered Accountant, Cost Accountant and a Company Secretary by profession and has been with the ETA Group for the last 2 decades. He currently handles the investments, new business initiatives and projects of the Group.

  Mr. Mohammed Hassan is a prominent educationalist and industrialist and has wide knowledge in the respective fields for over three decades.

  KEY PERSONNEL
  Mr. T. N. Santhanakrishnan, Executive Director.He has wide experience in the banking sector and various other fields. He has served as CEO, Principal and Programme Director- Investments/Treasury/Credit and Joint General Manager of large public sector banking institutions.

  Mr.S. Sundaresan , Senior Vice President – He has a rich experience in all the operations of General Insurance Industry. He retired as General Manager of a leading public sector insurance company after serving the company for four decades. At present he is taking care of entire Claims operations of the Company, Satellite claims offices , Customer care center, Co-ordination for marketing, etc., for Karnataka and Western region and work relating to Government projects.

  Mr.V.Jayaprakash, Senior Vice President – He qualified as a lawyer and has a rich experience in all segments of Insurance industry. He retired as General Manager of a leading public sector insurance company. At present he is taking care of entire Marketing co-ordination of the Company,Publicity,HR and Administration,legal and direct supervision of Hyderabad , Cochin and Government and Corporate business of Delhi office headed by Mr.Sameer Bahadur.

  Mr. S. Ramaswamy, Chief Financial Officer.He is a Senior Chartered Accountant with over 27 years of work experience in Insurance.

  Mr. C. M. Kannan Unni, Vice President – Company Secretary.He is a Chartered Accountant and Company Secretary by profession. He has more than 25 years of experience in finance as well as information technology management.

  Mr. K. C. Kumar, Vice President – HR & Admin. He has 24 years of banking experience including 31/2 years of overseas exposure.

  Mr. Anand Roy, Assistant Vice President – Marketing.He is an MBA from a premier institute and has over 8 years experience in Sales & Marketing in the insurance and banking sectors.

  Mr. Vishwajeet Mohnot, Assistant Vice President – Marketing.He is an MBA and has 25 years of rich experience in General Insurance industry.

  Mr. A.M. Mallesh, Assistant Vice President – Marketing.He is a Post Graduate in Economics has 20 years of rich experience in General Insurance Industry coupled with 6 years of IT exposure. He has been recognized by conferring Mother Theresa Award for Excellence in Insurance Field.

  Mr. H. Srinivasan, Assistant Vice President Technical.He has finished his Post graduation in Management.He is a fellow of Insurance Institute of India. He has 26 years of experience in General Insurance industry.

  Mrs.D.Rama, Assistant Vice President – Product cell. She is a post graduate in economics with more than 2 decades of experience in general insurance field.

  Mr.S.Kannan, Assistant Vice President – IT. He is a Charted Accountant having three decades of rich experience in Finance and IT in the General Insurance field.

  Mr.C.P.Udaychandran, Assistant Vice President – Heading Govt.Business / Micro Ins and New Initiatives . A Science graduate with a Post graduate diploma in Marketing management. A fellow of FIII and diploma in Corporate Risk management from London.He has varied insurance experience of over 28 years.

 2. balu.k சொல்கிறார்:

  detail ok . complaint yes or no

பின்னூட்டங்கள் மூடப்பட்டுள்ளது.